Проповідь в день святкуваня преп. Іакова, єпископа Нізібійського

Во імя Отця і Сина, і Святого Духа!

 Велике нещастя бути сліпим, а ще більше нещастя бути сліпим духовно. Сліпнуть духовні наші очі від земних задоволень. Але найбільше і найсильніше осліплюють людей гріховні звички та страсті, а однією з таких звичок, страстей, є обман. Його багато людей використовують у своєму житті. Особливо, щоб збагатитися чи задобрити тих чи інших людей, або ж виправдатись.

 Саме в сьогоднішній Воскресний день, дорогі браття та сестри, наша мати Церква святкує пам`ять Преподобного Іакова, єпископа Нізібійського. В його житті трапився такий випадок, який є дуже повчальний для нас. Він одного разу йшов дорогою в село. Здалеку його помітили троє бідних людей – вирішили обдурити. Надіялись вони через хитрість збагатитися. Один із них притворився мертвим. Коли єпископ підійшов до них, інші двох показали йому нібито померлого товариша. Просили подаяння для його погребіння. Іаков подав їм скільки зміг, помолився Богу за душу покійника і пішов своєю дорогою. Побачивши що старець далеченько відійшов вони звернулися до лежачого, але товариш не відповідав. Добре роздивившись, зрозуміли, що він дійсно мертвий. Дуже перелякались, що їх видумка так погано закінчилась, наздогнали праведника і розповіли йому всю правду просячи пробачення. Святий Старець був дуже милостивий, повернувся до померлого і воскресив його своєю молитвою. А також наставив цих людей, щоб більше ніколи в житті не обманювали.

 З цієї розповіді ми бачимо що обман противний Богу. Тому, що по слову Авви Дорофея «Ложь чужда Богу», в святому письмі батьком брехні називають диявола, а істинна – є Бог. Тому що Він сам говорить «Аз есть путь и истина и живот» (Ин. 14,6). З цих слів ми бачимо від кого ми відвертаємось і з ким з’єднуємось? Бог любить правду і християнин повинен любити правду і ненавидити обман.

 Обман буває на словах.
Часто ми зустрічаємо таких людей, які люблять підмішувати видумки з правдою. Їх називають хвальками через це вони втрачають довіру і повагу оточуючих, а цим потрібно дорожити. Від цього розривається дружба, і виникає ненависть. Такими випадками втрачається благодать Божа, яка не живе в серцях злих людей та брехунів.

 Буває обман і на ділі.
Він найбільше зустрічається при купівлі, або продажі. Але потрібно пам`ятати, що кожна копійка яка заробляється неправдою, ніколи не приносить користь. А головне, потрібно боятися таким людям гніву Божого, який нерідко застає брехунів в цьому житті і майбутньому. Про кару за обман свідчить біблійний приклад. Ананія і жінка його Сапфіра приховали частину свого майна, і один за другим впали мертвими біля ніг апостола Петра, якого хотіли обдурити. Бог ненавидить обман, про це свідчить Книга Притч: «Мерзость пред Господом – уста лживые, а говорящие истину благоугодны Ему» (Притч. 12,22). «Якщо і для доброї справи говорити брехню, то і це не похвально, тому що обман із слів Спасителя, від диявола є», - говорить святий Іоанн Лікопольський.

 Будемо старатися дорогі браття та сестри очищати свою душу та серце від гріха обмана, щоб прозріти духовно, щоб отримати зцілення душі. Нажаль, в сучасному світі ми часто зустрічаємо лиш обман. Таке відчуття, що правда нікому не потрібна. Як говорять, не в моді. Але святитель Іоанн Златоуст говорить навпаки: «Нічого не може бути чистіше і світліше за правду, істина не любить приховуватись, не боїться небезпеки, не домагається народної слави. Вона стоїть вище всього; хоча підвергається тисячам нападків, залишається непереможною». Тож нехай будуть наші слова завжди правдиві, в яких щоб не було обману і неправди, лукавства і лицемір’я. Тому, що преподобний Єфрем Сірін говорить: «Блаженны хранящие истину». Амінь.

Палій Віталій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Святой Симеон Новый Богослов, после высоких видений и откровений, всегда пересчитывал грехи свои, не только делом совершенные, но и в мысли бывшие, говоря так: я грешник в том-то произволением, я грешник окаянный в том-то волею, и подобное.

Преподобный Амвросий Оптинский