Новости семинарской жизни

08.01.2016. Різдвяне богослужіння у Почаївській Семінарії

02.01.2016. В Почаївській семінарії відбувся щорічний з'їзд молоді

01.01.2016. Почаївська семінарія відсвяткувала день пам'яті преп. Амфілохія Почаївського

05.12.2015. Ректор семінарії єпископ Нафанаїл на свято Введення до храму Пресвятої Богородиці звершив Літургію

11.11.2015. 10 листопада в Почаївській семінарії відбувся урочистий акт

10.11.2015. Почаївська семінарія відсвяткувала день пам'яті преп. Іова Почаївського

09.11.2015. Состоялись торжества по случаю 400-летия основания Киевских духовных школ

07.11.2015. Семінарський хор взяв участь у святкуванні ікони Божої Матері у Кременці

01.11.2015. Почаївську семінарію відвідав хор Свято-Успенської Києво–Печерської Лаври

23.10.2015. Почаївська семінарія звершила богослужiння в день пам'яті Всіх Волинських Святих

14.09.2015. В Почаївській семінарії звершили акафіст Іісусу Сладчайшему

10.09.2015. В Почаївській семінарії відсвяткували день пам'яті преподобного Іова Почаївського

31.08.2015. Відбулося засідання педагогічної ради Почаївської Духовної Семінарії

26.08.2015. Вступні іспити до Почаївської духовної семінарії

20.08.2015. Освячення храму в Чернівецько-Буковинській єпархії

02.06.2015. В Почаївській семінарії відбувся 22-й випуск

25.05.2015. В Почаївській Семінарії відбувся захист дипломних робіт

25.05.2015. Почаївську семінарію відвідав хор із м. Хмельницький

12.05.2015. В Почаївській семінарії вшанували пам'ять преп. Амфілохія

08.05.2015. В Почаївській семінарії почалися екзамени

Проповідь в неділю після Різдва Христового

Во ім'я Отца і Сина і Святого Духа!

 У сьогоднішній воскресний день ми продовжуємо прославляти народженого Господа нашого Іісуса Христа і згадувати той подвиг, який Христос звершує для кожного з нас. Сьогодні ми згадуємо про подію, яка послідувала незабаром після пришестя у світ Спасителя. З Євангелія від Матвія відомо, що цар Ірод, наляканий звісткою про народження Немовляти, яка була принесена йому волхвами, вирішив убити у Вифлеємі всіх дітей чоловічої статі молодше двох років. Але серед них не виявилося народженого Спасителя, бо Ангел Господній, з'явившись уві сні Іосифові, повелів йому разом з Марією, взяти Отроча та бігти в Єгипет. І, як відомо, вони були там до тих пір, поки не помер Ірод, і тільки потім повернулися в Палестину.

 За вказівкою Ангела Господнього святе сімейство іде в Єгипет для того, щоб врятувати Богонемовля від погибелі, яку задумав Ірод. Це дає вказівку і нам на шляхах нашого життя. І з нами може статися таке, що нам доведеться претерпіти гоніння з чиєїсь сторони або перебувати в небезпеці. Але коли ми бачимо, що нам загрожує якась небезпека, то не треба нерозважливо йти назустріч їй. Всяка справа, потребує розсудливості.

 Закон Божий говорить нам про те, що ми повинні дбати про збереження власного життя, як дару Божого, і зобов'язовує нас уникати передбачуваних небезпек. Можуть, звичайно, вимагати іншого наші вищі моральні обов'язки, заради яких людина повинна добровільно жертвувати всім, і навіть своїм власним життям. Але коли такої потреби немає, тоді треба робити так, як поступав Спаситель, - уникати небезпеки, ухилятися від неї, стільки, скільки можливо, не чекаючи лише на якісь надзвичайні промислительні дії Господні, а користуючись тими, які знаходяться в наших руках.

 Дехто може сказати: «Я повністю віддаюся волі Божій і, якщо Йому буде завгодно, то Він збереже мене». Але хіба у Сина Божого не було засобів для спасіння від Ірода? Він міг поставити, для Свого захисту велику кількість Ангелів, та замість цього робить по іншому: носимий старцем Іосифом та Пречистою Богородицею, біжить, в Єгипет і таким чином рятується. Так і ми повинні поступати. Потрібно, користуватися доступними нам засобами і знаходити вихід з проблемної ситуації, а не чекати чудес і знамення від Господа, які ніколи не з'являються без крайньої потреби. На питання, чому народженний Христос не врятував Сам Себе від Іродових убивць, святитель Іоанн Златоуст відповідає: «Якби Господь з перших днів Свого перебування на землі почав творити чудеса, то Його не стали б признавати Людиною». А це було дуже важливо — показати людям, що народжений Спаситель у всьому, крім гріха, подібний їм. І всі Його майбутні страждання, смерть і Воскресіння не примарні. Тому люди, слідуючи за Ним, дійсно зможуть перемогти смерть і досягти вічного життя.

 Дивлячись на Божественного Младенця, який рятується втечею в Єгипет, можемо собі уявити, яких труднощів була сповнена ця подорож і для Нього, і для Матері з праведним старцем. І як терпеливо і кротко вони це все переносили. Господь у Нагорній проповіді сказав: «Блаженни кротции, яко тии наследят землю» (Мф.5.5). І дійсно, ніяк не переводиться свята кротість, започаткована Христом, яка «наслідує землю». Це ми бачимо і на прикладі множества страждань святих мучеників, зокрема чотирнадцяти тисяч невинних младенців – перших мучеників, які віддали життя своє за Христа. І на питання, чому ж так ненавиділи і старі і нові гонителі Церкву, відповідь як раніше, так і тепер одна: від того, що Церква Христова – не від світу цього, як «не від світу цього» і Младенець, який біжить нині в Єгипет. «Якби ви були від світу, то світ любив би своє; а так як ви не від світу, але Я обрав вас від світу, тому вас світ ненавидить» (Ин.15.19) - говорить Господь.

 Істинний християнин - це воїн і подвижник, якого за труди і подвиги очікують спокій і нагорода, те, про що сказав апостол Павло: Не бачило того око, не чуло вухо, і не приходило те на серце людині (1 Кор. 2, 9 ). Але де очікує? Звісно не тут, на землі, а там, на Небесах. Тут же треба терпінням нашим спасати душі наші (Лк. 21, 19), як говорить Господь. А райську землю наслідують лиш ті, хто дійсно здобув собі праведним шляхом те, що названо кротістю.

 Пам'ятаючи все це, і ми з терпінням будемо проходити свій шлях спасіння, беручи приклад з Спасителя нашого Господа Іісуса Христа, просячи в Нього, щоб Він сподобив нас достойно пройти наш шлях земного життя і ввійти в Царство Боже. Амінь.

Дунець Олександр

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин