Сила и действие молитвы
Сила и действие молитвы
Еще в июле 1865 года в сельце Александрове, в Клинском уезде, малолетние дети бывших дворовых людей его светлости, а ныне мещан, часу во втором пополудни пошли в ближайший лес полакомиться ягодами


О чудотворениях и чудесах
О чудотворениях и чудесах
Чем большие дела творил святой, тем больше он уничижался и смирялся перед Богом, сознавая, что дела эти творит не он, а Бог


Самые распространенные ошибки миссионеров
Самые распространенные ошибки миссионеров
Существует несколько довольно распространенных ошибок в практической деятельности миссионера. Здесь приводятся лишь некоторые из них.

Проповідь на Євангельські слова: «А хто ж то ближній мій?»

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

 В міру того, як людина відступає від Бога, дорогі браття та сестри, в її житті проходять різні процеси, як то внутрішнього так і зовнішнього характеру. Внутрішній процес святі отці називають потьмаренням розуму, який обов’язково проявиться в неправильних, гріховних, а то навіть і абсурдних вчинках. Так, наприклад, наш прабатько Адам, коли згрішив в Раю, задумав сховатися від Бога, Який знає все, Який перебуває скрізь, Який являється творцем неба і землі. Крім того це потьмарення проявляється в тому, що починаємо всіх оточуючих людей ділити на своїх і чужих, на друзів та ворогів, на близьких і далеких,закриваючи двері свого серця від останніх,відмовляючи їм у допомозі в кращому випадку,а то буває починаємо вороже ставитись до них. Часто це розділення буває на релігійному, національному і на державному підґрунті. І якщо дійсно воно так,ми смертно согрішаєм, нехтуючи основною заповіддю Спасителя про любов. І ніякі обряди, молитви, зовнішнє благочестя не спасуть нас, постільки будемо сподоблятися фарисеям та книжникам,яких Господь назвав побіленими гробами,гарними з зовні,а в середині повні нечистот.Тому закон про любов до Бога та ближнього,на якому базується весь закон Божий, ми повинні не лише пам’ятати, але виконувати своїм життям.

 Цю заповідь добре знав і Євангельський законник, який підійшов до Спасителя із запитанням: «Що мені робити, щоб спастися?», Але знаючи цей закон, він не виконував його і,оправдовуючись запитував у Господа: «А хто ж то ближній мій?». І ось,щоб краще було зрозуміло для нас хто є нашим ближнім і на кому ми повинні проявляти свою любов,Господь розповів притчу, яку щойно чули в прочитаному Святому Євангелії.

 Один єврей направлявся з Ієрусалиму в Ієрехон.Він попав у руки розбійників, які жорстоко побили і пограбували його.Стікаючи кров’ю,він лежав при дорозі і чекав, що хтось допоможе йому. І ось в очах нещасного появилася іскорка надії, він побачив путника.Це був такий самий єврей, як і він,і не просто єврей, а священик – ревнитель Старозавітнього Закону. Але ні!Священик піднявши очі до неба,умиляючись своїм благочестям і знанням Закону, роздумуючи про богослужіння на яке він ішов,пройшов повз страдальця. Не допоміг йому і інший служитель храму – левіт.Правда він зупинився,подивився на бідолаху і поспішив далі, нехтуючи можливістю,послужити Богу через свого ближнього. Так кращі представники тогочасного суспільства пройшли повз людське горе ,цим самим вказуючи на безсилля Старозавітнього вчення допомогти людській біді.

 А нещасний єврей продовжував лежати не втрачаючи надії.І ось на горизонті появилась іще одна постать на ослі.В міру того, як ця постать наближалась у єврея погасла надія.Путником був Самарянина.Між євреями і самарянами була ворожнеча.Високомірні євреї призирали самарян,а ті в свою чергу платили їм ненавистю.

 «Якщо священик та левіт не допомогли,-роздумував зранений єврей,-то,що чекати від самарянина?. В кращому випадку він плюне в мою сторону, а в гіршому-поб’є мене до смерті.» Але,що ж це, путник зупиняється, відкриває свої дорожні сумки, виймає вино і масло возливаючи на рани цього хворого.Далі він посадив його на свого осла, а сам іде пішком.Влаштовує його в гостиницю і оплачуює за лікування та догляд.І все це він робить безкорисно,розуміючи,що бідолаха не зможе розрахуватися з ним.

 Важко було єврею зрозуміти чому саме так вчинив самарянин.Адже навіть Старозавітній релігійний закон гласив:« Зуб за зуб і око за око». Важко, дорогі браття та сестри, і сучасній людині, яка живе за принципами самозбереження у нашому жорстокому світі зрозуміти чому самаряни не відомстив єврею за своїх скривджених братів і сестер, а творить йому стільки добра. Євангельський самарянин по тлумаченю святих отців був прообразом Самого Господа Іісуса Христа і Новозавітнього Закону. Для Нього байдуже, яка народність цієї людини, байдуже яку релігію вона сповідує, байдуже, яке соціальне положення вона займає-він побачив страждальця і його серце проникнулося співчуттям до нього.В тому суспільстві де панує любов,там немає місця міжрелігійним, міжнаціональним та іншим суперечкам.

 Велика сила милосердя,яке явив самарянин.Навіть законник,коли Спаситель запитав «хто був ближнім потрапившому в розбійники» змушений був відповісти:«той,який проявив милість з ним».Віриться,що високомірний єврей,що попав в нещастя,навчений вчинком самарянина,понесе в світ добро і милосердя та більше не буде призирати інші народи. Попадаючи в біду,кожен з нас хотів би зустріти таку щедру і люблячу людину як самарянин.Але якої милості можемо чекати від інших,будучи самі немилосердні.»Суд немилостив тим,які не зробили милості»,і «як хочемо щоб з нами поступали,так ми повинні чинити з іншими»-говорить Сам Господь.Вивчаючи великий урок милосердя до всіх людей без вийнятку,який нам приподає сьогоднішня Євангельска притча,всім серцем приймемо заключний призив Господа:» Іди і ти твори так само.»Амінь.

протоієрей Василь Горюк

ІНШІ ПРОПОВІДІ